TA3: V. Bartovic pokroku zemí EU v boji s pandemií a novém záchranném balíčku

Ředitel Europea Vladimír Bartovic komentoval ve slovenské televizi TA3 uvolňování opatření proti šíření koronaviru v EU.

O návrhu záchranného balíčku německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o velikosti 500 miliard eur:

"Je to jeden z mnohých návrhů. Na druhou stranu, od ostatních se liší tím, že se nemá jednat o půjčky, jako tomu bylo dosud ve všech programech, například formou záruk z Evropského stabilizačního mechanismu, ale má se jednat o granty. V podstatě o peníze podobné eurofondům, které dostáváme už v současnosti. A ty peníze by Evropská unie měla získat tak, že si půjčí na finančních trzích. Merkelová i Macron se schválně vyhnuli termínu eurobondy (evropské dluhopisy), ale v podstatě by se skutečně jednalo o eurobondy. Evropská unie by si půjčila buď přímo, nebo prostřednictvím dluhopisů peníze a tyto peníze by pak distribuovala nejvíce postiženým zemím a v dlouhodobém horizontu několika desítek let by je následně splácela."

Celý výstup si můžete pustit zde.

 
 

 

 

#EU #koronavirus #Macron #Merkelová #evropské dluhopisy

Expertiza: Institucionální problémy EU, Ekonomicke a Měnové Unie, Euro a Evropský rozpočet, Brexit, zahraniční politika EU, rozšíření EU na Západní Balkán, Slovenská zahraniční a domácí politika a ekonomické problematiky

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org