Tisková zpráva: EU jako oblíbený obětní beránek v době COVID-19, aneb proč na pravdivosti závisí dnes víc než kdy jindy

Údajná rezignace Mauro Ferrariho na post předsedy Evropské rady pro výzkum (ERC) opět nastartovala euroskeptickou debatu o tom, zda EU během koronavirové krize selhala. Příběh byl dychtivě převzat médii i politiky jakožto důkaz zadostiučinění a ospravedlnění; zadostiučinění za jejich falešné narativy o nedostatečné reakci EU a ospravedlnění za jejich vlastní zanedbání situace během pandemie COVID-19.

EU navíc poskytla nouzové finance v rámci programu Horizon 2020 na boj proti COVID-19. V současné době tak financuje 136 výzkumných týmů napříč Evropou, jež pracují na vyvinutí vakcíny, nových léčiv, diagnostických testů a jiných zdravotnických prostředků potřebných ke zvládání nemoci COVID-19. Tvrdit, že EU nezapojuje svoje vědecké instituce a nástroje do boje proti pandemii je očividná lež.

„Tato lež je ovšem dychtivě přejímána médii i politiky. Je třeba mít na paměti, že veřejné zdraví je výhradní doménou členských států. EU nemá v této oblasti žádné pravomoci, jelikož členské státy jí nechtějí tyto pravomoci svěřit,“ říká Christian Kvorning Lassen, zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum.

#COVID-19 #koronavirus

Lucie Laštíková
Komunikační manažerka
Christian Kvorning Lassen
Zástupce ředitele & vedoucí výzkumu

Expertiza: Migrace/evropská migrační krize, zahraniční politika EU, mezinárodní právo týkající se humanitárních intervencí, skandinávská politika, populismus

EUROPEUM COVID-19
Publikace, akce a další aktivity související s koronavirovou pandemií a jejími důsledky

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org