Café Evropa v regionech – Třebíč: Konec doby plastové?

Přijďte s námi posedět v rámci formátu debat Café Evropa v regionech, které pořádá Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy ve spolupráci s Europe Direct Jihlava.

Srdečně Vás zveme na další debatu Café Evropa v regionech, která proběhne v úterý 26. února od 16:00 v třebíčské Kavárně Kozlovna (Znojemská 29, Třebíč).

Hosty debaty na téma "Konec doby plastové?" v Třebíči budou: 

  • Ivan Brezina, novinář a kritik enviromentalismu, Mladá fronta DNES
  • Jan Freidinger, vedoucí kampaně, Greenpeace Česká republika

Moderátorem debaty bude Martin Vokálek, EUROPEUM Institute for European Policy.

Na debatě bude dán prostor divákům a bude k dispozici káva, čaj a drobné občerstvení.

Znečištění životního prostředí plasty se stává rok od roku větším problémem, a i přes značnou iniciativu různých organizací se nedaří zamezit poškozování životního prostředí. Plastové odpadky znečišťují nejen světové oceány, ale i naše nejbližší okolí. Na konci října loňského roku hlasoval Evropský parlament o návrhu Evropské komise na redukci nejrozšířenějšího odpadu v oceánech, tedy jednorázových plastových výrobků, jakými jsou například lahve a víčka, nedopalky, tyčinky z vatových čistítek do uší, igelitky, plastové příbory či obaly od chipsů a sladkostí. Tento návrh byl přijat a od roku 2021 některé z těchto plastů mají být dokonce zakázány úplně, např. plastové příbory, talíře, míchátka a plastové tyčky k balónkům. Zákaz plastového odpadu se však stal také terčem některých kritiků, kteří poukazují například na vysokou energetickou náročnost produkce ekologičtějších náhražek plastových výrobků nebo nemožnost členských států EU řešit globální environmentální problémy.

Jaký může mít zákaz některých jednorázových plastů vliv na náš každodenní život? Jak se k tomu postaví společnosti vyrábějící plastové materiály? Jaké jsou hlavní argumenty kritiků zákazu a jsou vůbec opodstatněné? Čím bude třeba nahradit nevhodné materiály? Jak moc se u nás recykluje a jak jsou na tom s recyklací a využíváním plastů naši sousedé a další členské státy unie? Jakým způsobem se můžeme zapojit do boje proti znečišťování našeho okolí? Má vůbec Česká republika a Evropská unie schopnosti globálně pomoci životnímu prostředí? A dokážeme se vůbec někdy zcela zbavit plastového břemene?

Nejen o tom můžete v Třebíči debatovat s našimi hosty. Budeme se těšit na Vaši účast!

Registrace slouží pouze k organizačním účelům a není závazná. Budeme velice rádi za její vyplnění zde: bit.ly/CafeETrebic, které Vám zabere zhruba minutu Vašeho času.

Událost je dostupná také na Facebooku.

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz. Těšíme se na vaši účast!

 

 

 

#Café Evropa #Café Evropa v regionech #CE #Plasty #Doba plastová

Martin Vokálek
Výkonný ředitel

Expertiza: Ekonomická problematika, Evropská bezpečnost a NATO, válečné zločiny a mezinárodní právní problematika.

Miroslava Pisklová
Projektová manažerka

Expertiza: Evropská bezpečnost a obrana, hybridní hrozby, transatlantické vztahy, slovenská domácí a zahraniční politika

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org