POZVÁNKA: The Prague Spring and the 1968 Warsaw Pact Invasion of Czechoslovakia in an international context

Přijměte naše srdečné pozvání na konferenci pořádanou naší bruselskou kanceláří 24. září v Pražském domě v Bruselu.

Přijměte naše srdečné pozvání na konferenci pořádanou naší bruselskou kanceláří 24. září v Pražském domě v Bruselu. Tématem konference budou události z roku 1968 v mezinárodním kontextu. Jaký význam mělo Pražské jaro a invaze pro Československo tehdy a jak jsou události vnímané s odstupem 50 let?

Konference začíná v 8:30 a k účasti je nutná registrace, kterou lze provést na tomto odkazu: bit.ly/PragueSpring1968 nebo na emailu brussels@europeum.org.

Podrobnosti naleznete v přiloženém PDF vpravo vedle článku, nebo na Facebookové události konference.

Jazykem konference je angličtina.

What do the events of the 1968 mean for the Czech Republic and Europe from today’s perspective? What impact have the events had on a regional cooperation after 1990? What is the use of 1968 in the current political and social discourse? And finally, what is the understanding of guilty from the perspective of 50 years? 

The events of the year 1968 cannot be understood as a single event that ended up by the invasion of the Warsaw Pact armies lead by the Soviet Red Army. It was a result of an intellectual, political, and social uprising which was driven by the will of Czechoslovaks to be an example a transformation of communist regime driven from the inside. However it was the regional as well as European political and social development which created an environment that allowed the Czechoslovak society to believe that reformation of the communist regime was possible. 

The intellectual and cultural movement, strongly supported by a political transformation, eventually ended very quickly. The invasion of the Warsaw Pact in August 1968 served as a warning for the other communist states of the Central and Eastern Europe. The same external strength that enabled the early 1968 transformation was used to show that such a reform aims were not welcomed.

 

#1968 #Varšavská smlouva #invaze #Pražské jaro

Brussels Office
Avenue de Broqueville 40, 1200 Woluwe-Saint-Lambert
Zuzana Stuchlíková
Výzkumná spolupracovnice

Expertiza: instituce EU, právní stát, střední EvropaInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org