Denník N: Európa ma nového lídra – Emmangelu

Náš Martin Michelot byl citován v článku o evropské vizi Emmanuela Macrona.

Náš Martin Michelot byl citován v článku pro slovenský Denník N o evropské vizi Emmanuela Macrona. 

Podľa francúzskeho analytika Martina Michelota prezident Macron svojou rečou viac-menej potvrdil, ako chce fungovať. „On bude ten, kto bude udávať všeobecnú orientáciu, a svojho premiéra Édouarda Philippa nechá viesť každodennú politiku,“ povedal Denníku N Michelot z pražského think-tanku Europeum.

Takýto prístup mu umožní presadzovať jeho európsku víziu a zároveň sa doma nespáliť aférami, ako sa to dialo jeho predchodcom Sarkozymu a Hollandovi.

Macron je podľa Michelota prvým prezidentom od čias Chiraca, ktorý nebol zvolený na platforme, že chce meniť vzťahy s Nemeckom. „Stavia na to, že EÚ nikdy nepracovala lepšie než vtedy, keď sa hlavné národy dohodli. Zároveň je však jasné, že svojím prejavom vytvára tlak na Merkelovú a zároveň moment, keď bude pre iné krajiny ťažké len tak nečinne stáť. A nie je prekvapením, že prvou časťou tejto novej Európy je práve obrana,“ dodal Michelot.

Celý článek je k dispozici zde.

#Macron

Martin Michelot
Výzkumný spolupracovník

Expertiza: NATO and transatlantické vztahy, evropská obranná a bezpečnostní politika, francouzská politika, volební procesy a sociální otázky, skupina Visegrád a CEE, institucionálné otázky EUInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org