Nejnovější edice ze série Brussels Monitor posuzuje dopad nové německé koalice SPD a CDU/CSU na německou politiku vůči Evropské unii. Autoři Vít Havelka a Martin Michelot detailně analyzují představy nové vlády Německa o budoucnosti Evropy.
Nejnovější edice ze série Brussels Monitor posuzuje dopad nové německé koalice SPD a CDU/CSU na německou politiku vůči Evropské unii. Autoři Vít Havelka a Martin Michelot detailně analyzují představy nové vlády Německa o budoucnosti Evropy, což je relevantní i z hlediska klíčových evropských voleb v roce 2019.
Německé politické strany jsou známé poměrně vysokou úrovní shody na podobě zahraniční a evropské politiky SRN. Kromě nedávno zformované pravicově-populistické Alternativy pro Německo (AfD) a radikálních částí Levice (die Linke), považují všechny německé parlamentní strany dobře fungující Evropskou unii za základ prosperity a míru v Evropě.
Obecně se dá říci, že z českého pohledu obsahuje nová koaliční smlouva pozitivní i negativní aspekty. Na jednu stranu je pozice české vlády za jedno s německou v oblasti obrany, výzkumu, mobility mladých a jednotného digitálního trhu. Naproti tomu však v tématech jako reforma Eurozóny, harmonizace sociálních systémů, pravidel pro volný pohyb osob či migrace by měla Česká republika dbát zvýšené pozornosti.
Celý článek je dostupný skrz tlačítko PDF v pravo na této stránce.
#Německo #koalice #evropské volby #Angela Merkel #CDU #GroKo #Brussels MonitorExpertiza: NATO and transatlantické vztahy, evropská obranná a bezpečnostní politika, francouzská politika, volební procesy a sociální otázky, skupina Visegrád a CEE, institucionálné otázky EU
Expertiza: Institucionální vztahy EU se členskými státy, europeizace, transformativní role Evropské unie
Zvyšování povědomí o vnitřním fungování Evropské unie a o tom, jak ovlivňuje vliv České republiky ve strukturách EU.