TA3: D. Kerekeš a Z. Stuchlíkovú o vetovaní kontrovezných zákonov A. Dudom

Naše vedoucí bruselské kanceláře Zuzana Stuchlíková v rozhovoru pro TA3 komentovala vyjádření polského prezidenta A. Dudy, že bude vetovat dva návrhy zákonů na reformu polského soudnictví.

Naše vedoucí bruselské kanceláře Zuzana Stuchlíková v rozhovoru pro TA3 komentovala vyjádření polského prezidenta A. Dudy, že bude vetovat dva návrhy zákonů na reformu polského soudnictví.

Může tento nejnovější vývoj znamenat, že ze strany Bruselu bude konec výčitkám Varšavě nebo jsou tam ještě další sporné oblasti. 

Domnívám se, že to konec rozhodně neznamená, protože prezident Duda se rozhodl vetovat pouze dva ze tří sporných zákonů. Stále je na stole to, že schválil posílené pravomoci ohledně rozhodování o soudech nižší instance a o jejich předsedech. Zároveň se výtky ze strany Bruselu netýkají pouze toho vývoje. Týkají se obecně oslabování vlády práva v Polsku. Monitorovací proces Polska probíhá už od roku 2015, tudíž se nejedná o pouze krátkodobou záležitost. Zároveň je třeba si uvědomit, že prezidentovo veto není koncem celého procesu. Prezident Duda sám řekl, že během dvou měsíců by předložil vlastní verzi těchto zákonů. Otázkou však je, jakým způsobem to bude dál pokračovat: zda se povede prosadit umírněnější formu těchto zákonů, nebo zda i ta nová verze bude obsahovat ujednání, která budou problematická. Dle mého názoru se rozhodně nejedná o konec tohoto sporu mezi Evropskou komisí a Polskem, ale spíše o jakési odložení závěrečného verdiktu.

Celý rozhovor je dostupný v čase mezi [18:36 - 22:17] zde.

#Polsko #právní stát #vláda práva #Andrzej Duda #Evropská komise #Brusel #reforma

Zuzana Stuchlíková
Výzkumná spolupracovnice

Expertiza: instituce EU, právní stát, střední Evropa

Související články



Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org