Má Evropská unie pro Maďarsko a Polsko tu správnou politiku?

Vladimír Bartovic pro Carnegie Europe, v rámci série Judy Asks, odpovídal na otázku, zda má Evropská unie pro Maďarsko a Polsko tu správnou politiku.

Vladimír Bartovic pro Carnegie Europe, v rámci série Judy Asks, odpovídal na otázku, zda má Evropská unie pro Maďarsko a Polsko tu správnou politiku. 

Ne. Evropská unie bohužel není pořádně vybavena, aby se vypořádala s porušováním demokratických standardů svých členských zemí. Pro země, ucházející se o vstup do EU, je více způsobů, jak je dotlačit k následování společných hodnot EU. Jakmile se ale země stane členskou, tak vliv EU značně oslabí. Kdyby se dnes Maďarsko a Polsko ucházelo o členství, vstup do EU by jim povolen nebyl.

Je politicky riskantní jakkoliv zakročit proti členskému státu. Evropská komise tak učiní pouze tehdy, pokud věří, že takový zákrok by byl úspěšný. Pravděpodobnějsí bude, že Komise zvolí omezovací procedury ve vybraných oblastech, ale zároveň nenavrhne úplné zastavení volebního práva pro danou zemi podle Článku 7 Smlouvy o Evropské unii. Takovýto naprosto zásadní postup se dá spíše očekávat od Evropského parlamentu, který má ambice ukázat politickou statečnost, ale nemusí se obávat možného proti-útoku ze strany zainteresovaných členských států.

Nejsilnější nástroje, jak ovlivnit Maďarsko a Polsko jsou v rukách ostatních evropských lídrů. Jejich intenzivní a soustředěný tlak může zvrátit odklon od demokracie - nebo alespoň zastavit další úpadek - v těchto dvou zemích. EU by také měla poskytovat mnohem více podpory pro občanskou společnost, která se ukázala býti nejsilnějším hlasem proti zátahu na demokracii.

Článek je dostupný na serveru iHned zde. Originální článek, v rámci kterého Vladimír Bartovic přispěl svojí odpovědí, je dostupný v anglickém jazyce na stránkách Carnegie Europe zde.

#Maďarsko #Polsko #Evropská komise #evropské hodnoty

Expertiza: Institucionální problémy EU, Ekonomicke a Měnové Unie, Euro a Evropský rozpočet, Brexit, zahraniční politika EU, rozšíření EU na Západní Balkán, Slovenská zahraniční a domácí politika a ekonomické problematiky

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org