Menu

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Žďáru nad Sázavou

Prohlédněte si všechny články a objevte více zajímavých témat!

Report | Závan změny? Role střední Evropy a příští politický cyklus EU

12. 11. 2024 v 09:44
S tím, jak EU vstupuje do dalšího politického cyklu, se zdá, že se role středoevropských zemí v rámci bloku zrychluje. Nejenže Polsko, Česko nebo Slovinsko získaly ambiciózní portfolia komisařů, ale region hraje důležitou roli také při podpoře Ukrajiny a v širším smyslu při formování politických priorit EU pro příští funkční období. Přesto je zastoupení těchto zemí v institucích EU stále nedostatečné, zatímco poslední zprávy Letty a Draghiho do svých výzkumů téměř nezapojily hlasy z východní části EU. Tato debata pořádáná bruselskou kanceláří Institutu EUROPEUM shrnula nejnovější vývoj na úrovni EU a zabývala se současným maďarským a nadcházejícím polským předsednictvím EU a jejich možnými dopady na Unii.

Policy Paper | Obchod, peníze, moc: Recept na ekologickou a konkurenceschopnou Evropu?

11. 11. 2024 v 08:52
Evropa stojí na křižovatce a musí se orientovat ve složitém prostředí, kde se kříží hospodářská konkurenceschopnost, energetická bezpečnost a klimatické cíle. EU, která byla v minulosti zastáncem otevřeného obchodu, nyní čelí rostoucímu tlaku v důsledku vysokých nákladů na energii, závislosti na surovinách a konkurence v oblasti čistých technologií. K těmto výzvám se přidává potřeba zvýšit odolnost v podmínkách rostoucího geopolitického napětí a klesající podpory veřejnosti pro politiky v oblasti klimatu. V tomto politickém dokumentu se analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek zabývá tím, jak může EU využít obchodní politiku, kapitál a energetické trhy, aby si zajistila své postavení ve světě a podpořila ekologičtější a konkurenceschopnější budoucnost. Středoevropské země, jako je Česko, hrají v tomto úsilí klíčovou roli, neboť prosazují otevřené trhy a zároveň se potýkají s ekonomickou a energetickou závislostí a zranitelností.

Policy Paper | Transatlantic transitions: Strategies for 2025 and Beyond

4. 11. 2024 v 17:58
Dokument „Transatlantic Policy Forum 2024 Backgrounder“ nastiňuje klíčové strategické výzvy a politické směry pro transatlantické vztahy v době, kdy se v USA blíží prezidentské volby. Zabývá se očekávanými otázkami transatlantické spolupráce, včetně rozšíření NATO a EU, reakce na válku na Ukrajině, bezpečnosti ve střední a východní Evropě a rostoucího geopolitického napětí s Čínou. Publikace zdůrazňuje, že je třeba, aby USA a Evropa posílily spojenectví a čelily tak výzvám, jako je ohrožení integrity voleb, multipolární obchodní systém a autoritářské vlivy.

Policy Paper | Cirkularita a životní cyklus baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko

31. 10. 2024 v 09:33
Tento policy paper, který vychází z výzkumných zpráv v oblasti baterií a konstrukčních materiálů, shrnuje strategické kroky a doporučení, které mají podpořit rozvoj českého bateriového průmyslu a posílit využití nízkoemisních materiálů a cirkulárních strategií v automobilovém průmyslu. Policy paper Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) a doprovodné studie jsou zásadním příspěvkem do debaty o transformaci automobilového průmyslu, který dnes čelí výzvám spojeným s dekarbonizací a rostoucí konkurencí zejména z Číny.

Report | Cirkularita baterií v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko

29. 10. 2024 v 13:50
Report „Cirkularita baterií v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko“ se zabývá klíčovými otázkami rozvoje bateriového průmyslu v České republice, s důrazem na cirkulární ekonomiku, recyklaci a druhotné využití baterií. Studie, která vznikla ve spolupráci think tanku EUROPEUM s odborníky na oblast baterií a elektromobility, ukazuje, že ačkoliv český trh dosud zaostává v rozvoji výroby a recyklace baterií, jeho potenciál je obrovský – od těžby surovin, přes výrobu komponent až po recyklaci baterií, což by významně posílilo odolnost a environmentální udržitelnost české ekonomiky.

Report | Proměna slov v činy. Jak udržet současnou dynamiku rozšiřování EU?

25. 10. 2024 v 13:00
Dne 3. října uspořádal Think Visegrad v Bruselu, zastoupený bruselskou kanceláří Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, diskusi s názvem „Transformace slov v činy. Jak udržet současnou dynamiku rozšiřování EU?“. Odborníci z think-tanků, diplomatických misí a institucí EU se zabývali obnoveným důrazem na rozšiřování EU, včetně zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem, formulací nových strategií a finančních pobídek pro kandidátské státy a posílením závazků ze strany EU. Klíčovou výzvou pro další vývoj je zajistit, aby se tento impuls udržel a promítl se do konkrétních transformačních opatření, která přinesou měřitelné výsledky.

Tisková zpráva | Cirkulární ekonomika jako výzva pro český automobilový průmysl

24. 10. 2024 v 11:50
Ve čtvrtek 17. října 2024 zorganizoval Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Institutem pro cirkulární ekonomiku INCIEN konferenci s názvem Cirkularita v českém automobilovém průmyslu: příležitosti a překážky, jejímž partnerem byl Český bateriový klastr. Na konferenci vystoupili představitelé českého automobilového průmyslu, státní správy i výzkumných organizací. Tiskovou zprávu z konference a prezentace organizací najdete níže v textu.

Report | Klimatické politiky nejsou viníkem drahoty a sociálních nerovností, mohou být naopak řešením. Vláda se ale musí chopit příležitosti

23. 10. 2024 v 16:45
Vláda tento týden projedná ve třetím čtení novelu zákona o emisních obchodování, jehož součástí jsou také tzv. povolenky pro domácnosti. Ty v rámci systému ETS2 zpoplatní emise ze silniční dopravy a lokálního vytápění - mohou tak pomoci investovat do infrastruktury, obnovitelných zdrojů energie i podpořit sociálně ohrožené skupiny obyvatel. Píše výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová spolu s dalšími.

Report | Moldavské volby 2024: Volba mezi Ruskem a EU

18. 10. 2024 v 10:00
Moldavsko se nachází v zásadním bodě, který rozhodne o jeho postavení v Evropě. V nedělních volbách usiluje současná prezidentka Maia Sanduová o druhé funkční období a o kladný výsledek v referendu o vstupu do EU, aby potvrdila směřování své země do Evropy. Hybridní hrozba, které Moldavsko čelí ze strany Ruska, se však nerozplyne, zejména s blížícími se klíčovými parlamentními volbami v této malé bývalé sovětské republice v příštím roce. Hugo Blewett-Mundy, nerezidentní výzkumný spolupracovník Institutu EUROPEUM, analyzuje současnou situaci v Moldavsku a předkládá výhled pro tuto zemi v roce 2025.

Tisková zpráva | Emisní povolenky pro domácnosti: Vše, co jste o ETS2 chtěli vědět a báli jste se zeptat

16. 10. 2024 v 13:15
Ve středu 9. října zorganizoval Institut EUROPEUM ve spolupráci s organizacemi Fakta o klimatu, Institut 2050, Člověk v tísni, Sound of Science, Asociace pro mezinárodní otázky, Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA brunch s médii s názvem “Emisní povolenky pro domácnosti: Vše, co jste o ETS2 chtěli vědět a báli jste se zeptat.”

Factsheet | Emisní povolenky pro domácnosti: Co je to ETS2 a jak je využít pro náš prospěch

11. 10. 2024 v 14:40
Rozšíření systému obchodování emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu, takzvané ETS2, má vstoupit v platnost od roku 2027. Nyní je třeba systém ETS2 přijmout do české legislativy v rámci zákona o emisním obchodování. V tomto factsheetu najdete základní fakta a odpovědi na otázky, které si česká veřejnost často klade. Factsheet vznikl ve spolupráci s organizacemi Fakta o klimatu, Institut 2050, Člověk v tísni, Sound of Science, Asociace pro mezinárodní otázky, Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA.

Factsheet | Dopravní chudoba: definice, prvotní data českých domácností a možná řešení

11. 10. 2024 v 14:20
Dopravní chudobou jsou v Česku ohrožená již teď 3 % domácností, za pár let se tento stav může zhoršit. Se zavedením ETS2 , systému obchodování emisních povolenek pro domácnosti, který rozšiřuje emisní obchodování také na oblast silniční dopravy a lokální vytápění budov, lze totiž očekávat nárůst cen pohonných hmot od roku 2027. To se promítne do rozpočtů domácností. Co přesně je dopravní chudoba a jak jí předcházet a eliminovat, se dozvíte ve factsheetu, který zpracovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram