Home › Archiv
Archiv článků
Prohlédněte si všechny články a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Policy Paper | Demokratická účast, integrace a důvěra v rámci Visegrádské skupiny: Dvacet let od integrace do EU
23. 12. 2024 v 10:08
V4 jako kolektiv představuje obzvláště zajímavou případovou studii minilateralismu v rámci EU vzhledem k četným opakováním a případům využití tohoto místa různými českými, maďarskými, polskými a slovenskými národními vládami. Tyto čtyři středoevropské státy jsou již dlouho ohrožovány velmocí na východě - Ruskem - a velmocí na západě - Německem. Při řízení procesu zbavování se stínu komunistické éry se V4 nejprve projevila přirozenou spřízněností těchto států s cílem dosáhnout vstupu do EU, rozvíjet tržní hospodářství a vytvořit instituce západního typu. Píše Henry Barrett ve svém Policy Paperu.
Blog | Oživení „mrtvého ustanovení“: Mohlo by hlasování kvalifikovanou většinou zachránit postup podle článku 7 Smlouvy o EU?
21. 12. 2024 v 10:32
V souvislosti s probíhající debatou o rozšíření EU je na stole otázka revize Smlouvy, která by zajistila akceschopnost EU v budoucnu. Zatímco některé členské státy se domnívají, že současný stav Smluv je pro Unii s více než 35 členy vhodný, jiné volají po revizi Smlouvy o EU před rozšířením. V roce 2022 Evropský parlament posunul diskusi o krok dále a přijal usnesení, v němž navrhuje dalekosáhlé revize Smluv. Píše ve svém blogu stážista bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Marek Jankovský.
Policy Paper | Předvídání nepředvídatelného: Předvídatelnost a smysl transatlantických vztahů pro rok 2025
20. 12. 2024 v 11:28
Výsledek prezidentských voleb v roce 2024 opět otřásl základy transatlantických vztahů - do jaké míry, však zůstává otázkou. Tento Policy Paper shrnuje klíčové poznatky a úvahy z fóra, na základě poutavých diskusí tento dokument nabízí ucelený soubor poznatků, včetně realizovatelných doporučení a strategického „seznamu úkolů“ pro transatlantickou alianci v nadcházejících letech. Píše výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Danielle Piatkiewicz a vedoucí analytik Polského institutu mezinárodních vztahů Mateusz M. Piotrowski.
Blog | Jednorázové e-cigarety – dříve pomoc při odvykání, dnes velká environmentální zátěž
20. 12. 2024 v 10:05
Problém jednorázových elektronických cigaret, známých také jako vapky nebo vapes - tomu se věnuje blog od Zuzany Augustové. Autorka v něm popisuje negativní dopady na zdraví, přičemž upozorňuje na snadno návykový charakter, zejména u mladých lidí. Věnuje se také environmentálnímu dopadu těchto výrobků, jelikož jsou složeny z materiálů, které nelze snadno recyklovat, a jejich vyhození do odpadu může způsobit požáry a úniky škodlivých látek. Na příkladu Spojeného království pak ukazuje, jak se vláda pokouší tento problém řešit legislativně, včetně plánovaného zákazu jejich prodeje.
Blog | Genderová dimenze rozvojové politiky EU: Případ Namibie
19. 12. 2024 v 10:35
Namibie má největší genderovou propast v Africe. Tento blog analyzuje rozvojovou politiku Evropské unie zaměřující se na genderovou dimenzi. Kritici tvrdí, že zaměření Evropské unie na genderovou rovnost v rozvojové politice je povrchní, blog zkoumá i to, zda tato kritika platí i nadále. Simona Krammerová ve svém blogu zároveň upozorňuje na klíčové problémy, kterým čelí ženy v Namibii.
Blog | Revoluce na silnicích: Budeme všichni jezdit na baterky?
18. 12. 2024 v 09:37
Blog se zaměřuje na vliv spalovacích motorů na emise v dopravě a přechod k elektromobilitě jako klíčové opatření pro snížení emisí. Dopravní sektor je v EU druhým největším producentem CO2, přičemž osobní automobily představují 60 % emisí. Evropská unie se rozhodla do roku 2035 ukončit prodej nových vozidel se spalovacími motory a podporuje přechod na elektromobilitu jako prostředek k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. V blogu stážistka pražské kanceláře Institutu EUROPEUM Zuzana Vlachová diskutuje o výhodách a výzvách tohoto plánu, včetně ekologických, ekonomických a sociálních dopadů, a také o reakcích automobilového průmyslu a obavách o konkurenceschopnost.
Národní konvent | Unie a její obranyschopnost: vliv geopolitiky, transatlantických vztahů i technologického vývoje na bezpečnost evropského kontinentu
17. 12. 2024 v 11:35
Evropské bezpečnostní prostředí se za poslední dekádu zásadně proměnilo v reakci na narůstající geopolitická rizika. Ruská invaze na Ukrajinu, rostoucí vliv autoritářských mocností, jako jsou Čína a Rusko a eskalace napětí v klíčových regionech, například na Blízkém východě nebo v Indo-Pacifiku, přetvářejí způsob, jakým Evropa vnímá svou bezpečnost a obranu. Tyto výzvy vedou k prohlubování obranné spolupráce v rámci EU i mimo ni, což zahrnuje rozvoj nových politik, struktur a iniciativ a spolupráce s NATO zároveň podtrhuje potřebu strategického sladění mezi evropskými a transatlantickými partnery. Vypracovaly výzkumnice Institutu EUROPEUM Zuzana Krulichová a výzkumná spolupracovnice Tereza Novotná.
Policy Brief | Dopad strategie EU pro přizpůsobení se změně klimatu na ochranu práv nejzranitelnějších osob v České republice
16. 12. 2024 v 15:08
Evropská unie realizuje ambiciózní program v rámci Zelené dohody. Udržitelný rozvoj a opatření v oblasti klimatu byly upřednostněny podle ambiciózních cílů, které Evropská zelená dohoda zahrnuje. Jak však zdůraznila Ursula von der Leyenová, těžiště strategických priorit se v poslední době přesunulo na hospodářskou bezpečnost, konkurenceschopnost a obranu. Klimatická krize však představuje pro moderní lidstvo bezprecedentní bezpečnostní hrozbu a rozvoj odolnosti vůči změně klimatu by měl stále sloužit jako předpoklad pro naplnění těchto strategických priorit. Píše Elif Naz Němec ve svém Policy Briefu.
Blog | Z Československa do EU: Historické kořeny (ne)rovnosti žen a mužů v české a slovenské diplomacii
16. 12. 2024 v 14:36
Je pravděpodobné, že rok 2024 bude považován za klíčový pro vedení žen v EU. Ursula von der Leyen bude pokračovat ve své roli předsedkyně Evropské komise, Roberta Metsola povede Evropský parlament a Kaja Kallas bude řídit diplomatickou službu EU. To signalizuje silnější odhodlání řešit nerovnováhu mezi muži a ženami v celé EU a lze očekávat, že tento impuls bude v následujících letech hnacím motorem dalšího úsilí o prosazování rovnosti. Píše ve svém blogu stážistka bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Kristína Gerová.
Policy Brief | Jak zaplatit zelenou transformaci? Výhled budoucích finančních nástrojů EU
13. 12. 2024 v 12:52
Podoba příštího víceletého finančního rámce EU (MFF) na období 2028–2034 je tématem jedné z klíčových debat, před kterými stojí nové unijní instituce. Mezi hlavní otázky patří, kolik prostředků bude k dispozici pro financování zelené transformace evropských ekonomik. Sílí totiž přesvědčení, že k dosavadním klimatickým cílům a regulacím přijímaným na unijní úrovni chybí adekvátně nastavené pobídky a podpora. V Polify Briefu píši analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek a analytik AMO Tomáš Jungwirth Březovský.
Report | Role Středního koridoru v energetické nezávislosti EU
10. 12. 2024 v 13:38
Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 se Evropské unii a jejím členským státům podařilo omezit závislost na ruských fosilních palivech a diverzifikovat jejich dovoz. Přesto přetrvávající konflikty napříč euroasijským kontinentem, včetně nestability kolem Suezského průplavu, stále hrozí narušením globálních obchodních kanálů. To zvýšilo zájem o Střední koridor, známý také jako Transkaspická mezinárodní dopravní cesta (TITR), jako o klíčovou strategii pro diverzifikaci obchodní infrastruktury a obchodu s cílem zlepšit hospodářskou a energetickou odolnost EU. O příležitostech a výzvách spojených s rozvojem Středního koridoru se debatovalo na akci pořádané bruselskou kanceláří Institutu EUROPEUM.
Stanovisko k Národnímu konventu | Unie a její obranyschopnost
2. 12. 2024 v 13:35
V uplynulém desetiletí prochází evropské bezpečnostní prostředí významnými
proměnami, od ruské invaze na Ukrajinu a eskalujícího napětí na Blízkém východě
až po rostoucí geopolitické ambice Číny. Evropa je tak nucena rozšířit obrannou
spolupráci a posílit své obranné a bezpečnostní kapacity. Tento vývoj urychluje úsilí členských států EU o rozvoj robustních společných bezpečnostních
a obranných struktur a politik s cílem zajistit EU stabilní postavení v globálním
geopolitickém uspořádání. Píšou výzkumnice Institutu EUROPEUM Zuzana Krulichová a Danielle Piatkiewicz a spolupracovnice Tereza Novotná.