Zveme Vás na veřejné natáčení podcastu, které se bude věnovat diskuzi o změnách v přístupu Čechů k uprchlíkům v důsledku ruské války na Ukrajině. Zaměříme se na proměny v solidaritě Čechů vůči uprchlíkům, ale také probereme nový migrační pakt, jeho obsah a význam.
Když v roce 2015 proudily do Evropy uprchlíci z Blízkého východu a Česká republika odmítala přijmout jediného z nich, málokdo mohl očekávat, že ruská válka na Ukrajině spustí bezprecedentní solidaritu ze strany Čechů. Ti začali ukrajinské uprchlíky dobrovolně ubytovávat u sebe doma nebo na chalupě a naplnili tak jedno z volebních hesel kampaně ANO před parlamentními volbami v roce 2021. Podle počtu válečných uprchlíků na území ČR se zdá, že česká společnost se od roku 2015 posunula kupředu a získala sebevědomí.
Zároveň došlo k výraznému posunu v přístupu k uprchlíkům na úrovni EU. V letošním roce byl přijat nový pakt o migraci a azylu, který zásadním způsobem mění pravidla solidarity mezi členskými státy a to, jakým způsobem se s běženci nakládá. Jak ale bude nový systém fungovat v praxi? Co nový pakt obsahuje? Nejsou nová pravidla azylu nehumánní?Opravdu nejsou součástí žádné uprchlické kvóty? A změnili se Češi od roku 2015?
Ve středu 22. května 2024 od 18:00 ve Skautském institutu, Staroměstské náměstí 4/1, Praha.
HOSTÉ:
Pro účast na diskuzi se registrujte zde.
Těšíme se na Vás a na Vaše názory!
#Ukrajina #Migrace #Migrační pakt