ČRo Plus: Den v 60 minutách - A. Lagazzi o dopadech COVID-19 na Itálii

Nákaza se v Itálii dosud potvrdila u více než 9 000 pacientů, což je nejvyšší počet po Číně, odkud se koronavirus v prosinci začal šířit. Téměř 1200 nakažených se už z nemoci zotavilo. Od neděle přitom platí vyhláška italské vlády, která nařídila izolaci celého regionu Lombardie a jednotlivých provincií v dalších oblastech; karanténa platná do začátku dubna se tak dotýká zhruba 16 milionů lidí, tedy zhruba 1/4 italské populace. Dopady COVID-19 na Itálii komentoval náš spolupracovník Alexandr Lagazzi.

Jakou výzvu představuje aktuální vývoj v Itálii pro její unijní partnery? Jak se jim daří komunikace a koordinace vlastních opatření s postupem italských úřadů?

Premiér Conte se nechal slyšet, že dělá všechno pro to, aby spolupráce probíhala co nejlépe. Věřím že daná opatření pomohou, a i přes to, že situace je vážná, tak jak sám říkal premiér, je na místě připomenout, že největší rizikovost pro nakažené se vyskytuje u starších lidí. Jsou hlavní dva cíle premiéra - zaprvé zamezit šíření viru a zadruhé posílit zdravotnická zařízení, aby se s touto výzvou dokázala vypořádat. Takže bych řekl, že pro unijní partnery zůstává klíčové spolupracovat v boji proti šíření nákazy, a poté posílit spolupráci například ve sdílení informací o léčbě.

Celý rozhovor je k dispozici na webových stránkách ČRo Plus. (21:15 - 21:21)

#COVID-19 #koronavirus #Itálie

Alexandr Lagazzi
Výzkumný spolupracovník

Expertíza: Diplomacie, zahraniční politika EU, Itálie, Čína, mezinárodní bezpečnost, terorismus, behaviorální ekonomie

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org