Menu
Nadcházející události
Uplynulé události
30. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Česku?

Přijďte diskutovat na další ze série regionálních debat, tentokrát do České Třebové. Zúčastněte se této příležitosti a řekněte nám svoje názory na Green Deal, migrační pakt nebo co si myslíte o dopadu členství v EU na Vaše město a proberte všechny plusy a výzvy s našimi hosty.
3. prosince 2024

20 let v EU: co členství dalo a vzalo Třinci?

Tentokrát budeme v rámci regionálních debat Café Evropa v Třinci! Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města? Co Vám Evropská unie dala a vzala?
4. prosince 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Strakonicím

Zveme vás na další regionální debatu Café Evropa. Ve Strakonicích se budeme bavit nejen o tom, co dvacetileté členství v EU dalo městu, ale třeba i o tom, jak využít nabízené dotace z Evropské unie nebo jak si poradit s výzvami jako je Green Deal nebo migrační pakt.
21. listopadu 2024

20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Žďáru nad Sázavou

Se sérií regionálních debat Café Evropa tentokrát zamíříme do Žďáru nad Sázavou. Česko je v EU už 20 let - jak členství hodnotíte? Co Vám Evropská unie dala a vzala? Obáváte se změn, které přinese migrační pakt nebo Green Deal? Chcete vědět, jak by vaše město mohlo lépe využívat evropské dotace?
19. listopadu 2024

Café Evropa | 20 let v EU: Co členství dalo a vzalo Starému Plzenci

Přijďte debatovat na další ze série regionálních debat Café Evropa! Tentokrát budeme ve Starém Plzenci. Jak hodnotíte 20 let Česka v EU? Obáváte se, co přinese migrační pakt, Green Deal? Pomohly evropské dotace v rozvoji města Chceme Vás slyšet!
17. listopadu 2024

Café Evropa | Veřejné natáčení podcastu - Přežijí tradiční média 21. století?

Jak se dnes dělají média? Zajímají mladou generaci? A mají ta tradiční šanci přežít 21. století - nebo je nahradí jiné platformy? Přijďte diskutovat s našimi hosty na živé natáčení podcastu Café Evropa a oslavit 35 let svobodného projevu, tak zaskočte z oslav na Korzu Národní!
14. listopadu 2024

Debata | Demokracie v akci: Jak se odrazí supervolební rok v integritě voleb

Debata se bude zabývat „supervolebním rokem“, hlasování, které se konalo v klíčových regionech, jako je Tchaj-wan, volby do Evropského parlamentu v EU, Spojené království, Spojené státy, Indonésie a Indie. Od kritických prezidentských voleb v USA v roce 2016 se pozornost věnovaná integritě voleb přesunula od zahraničních zásahů a platforem sociálních médií, jako jsou Facebook a Twitter, k hrozbám, které představují modely umělé inteligence a deepfake videa. Cílem těch, kdo se vměšují do voleb, je oslabit demokratické základy a podkopat důvěru ve vládní instituce a faktické informace.
13. listopadu 2024

Debata | Volby v Moldavsku a Gruzii: Jaké důsledky mají pro EU a NATO?

Nedávné volby v Moldavsku a Gruzii mají zásadní místní dopady a mohou ovlivnit vztahy obou zemí s Evropskou unií a NATO. Jakým směrem se budou ubírat? Jak to ovlivní nejen evropskou, ale i světovou bezpečnost?
13. listopadu 2024

Debata | Dopad na rozšíření EU a demokracii - případové studie z médií V4

Debata shrnuje výsledky výzkumu provedeného ve všech čtyřech zemích V4. Studie ze čtyř zemí, které se zaměřují na mainstreamová média V4, kombinují obě strany produkce a konzumace zpráv tím, že analyzují narativy o budoucnosti Ukrajiny vůči vstupu do EU, ale také to, jak zpravodajské publikum v těchto čtyřech zemích reflektuje nejčastější témata týkající se obrazu Ukrajiny v EU.
V médiích
Projekty
Publikace
13. listopadu 2024

STVR | V Evropském parlamentu skončilo slyšení kandidátů na eurokomisaře

V Evropském parlamentu zrovna skončilo slyšení eurokomisařů, výsledky zatím neznáme. Jak ale dopadli a co bude dál? Pro Pro slovenskou STVR komentoval zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře EUROPEUM Žiga Faktor.
12. listopadu 2024

ČT24 | Kaja Kallas se chystá převzít diplomacii EU

V závěru listopadu bude Evropský parlament hlasovat o nové Evropské komisi pod vedením Ursuly von der Leyen. Dnes se poslancům na oficiálním slyšení představila i uchazečka o post Vysoké představitelky pro zahraniční politiku Kaja Kallas. Bývalá estonská premiérka se přihlásila k důrazné podpoře Ukrajiny. Zároveň však zůstává otázkou, jak zajistit, aby Čína vojensky nespolupracovala s Ruskem. Pro Horizont ČT24 komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
11. listopadu 2024

ČRo Plus | Trump preferuje bilaterální vztahy se sobě rovnými, Evropskou unii bude odsouvat stranou

Evropští lídři zapomínají na kritiku Donalda Trumpa, a snaží se na budoucnost transatlantické spolupráce hledět pozitivně. Jednání s novým americkým prezidentem ale budou tvrdá, což připouští například i Trumpův podporovatel, maďarský premiér Viktor Orbán. Pro ČRo Plus komentoval Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM.
11. listopadu 2024

Seznam Zprávy | Mezi penězi a lidskými právy. Jozef Síkela se obhajoval před europoslanci

Ve stínu amerických voleb minulý týden v Bruselu předstupovali před evropské poslance kandidáti na eurokomisaře včetně českého exministra Jozefa Síkely. Ten má mít v Komisi na starosti agendu mezinárodní spolupráce, a tak během tříhodinového grilování musel odpovídat třeba na otázky týkající se investic v Asii nebo Africe nebo kontroverzní dohody o nerostných surovinách mezi Evropskou unií a Rwandou. Jak svým výkonem zapůsobil? Pro podcast 5:59 Seznam Zpráv komentoval zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM Žiga Faktor.
11. listopadu 2024

ÚMV | Evropské strategické zájmy v Indo-Pacifiku

Přestože pozornost Evropy v posledních letech zcela pohltila ruská agrese na Ukrajině, pro řadu států, Česko nevyjímaje, je stále zajímavější možnost diverzifikovat své obchodní příležitosti i mimo transatlantický prostor. Zeptali jsme se proto expertů a expertek z oblasti diplomacie, výzkumu i obchodu na možné nástrahy spolupráce EU a ASEAN, na bezpečnostní výzvy či na to, v čem tkví úspěch české diplomacie na Dálném východě. Pro Ústav mezinárodních vztahů odpovídala Zuzana Krulichová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM.
11. listopadu 2024

ČRo Plus | Začala konference COP 29. Jak ji ovlivní znovuzvolení prezidenta Donalda Trumpa?

Organizátoři letošní konference o změně klimatu, která dnes pod zkratkou COP 29 začíná v Baku v Ázerbájdžánu, nedávali dopředu najevo moc optimismu. Postoj druhého největšího znečišťovatele na světě, Spojených států, k ochraně klimatu je nejistý po prezidentských volbách z minulého týdne. Američané odstoupili od Pařížské klimatické dohody za prvního prezidentství Donalda Trumpa a očekává se, že by od ní mohli odstoupit znovu za jeho druhého prezidentství. Kromě toho, světový lídři se stále nemohou dohodnout na financování zelené transformace v rozvojových zemích, což by mělo být hlavním tématem letošní konference o změně klimatu. Pro ČRo Plus okomentovala Rebeka Hengalová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM.
1. června 2026

JustGreen

Cílem projektu JustGreen je zapojit občany zemí V4 do debat a dalších forem veřejné angažovanosti v oblasti dekarbonizace ve třech oblastech, které úzce souvisejí s jejich každodenním životem: bydlení, doprava a trh práce. Zapojení veřejnosti spolu s výzkumem má poukázat na konkrétní překážky, s nimiž se občané a komunity setkávají při zavádění opatření šetrných ke klimatu nebo při přizpůsobování se politikám EU v oblasti dekarbonizace.
31. října 2025

Platform Revolution: utváření budoucnosti pro práci v EU a na západním Balkáně

Projekt Platform Revolution se soustředí na rychlý rozvoj práce v platformách na západním Balkáně a v EU. Tento nový fenomén zaznamenal od pandemie rychlý růst, zejména díky digitálním platformám, jako je „Upwork“.
31. října 2025

REWEU

Projekt (Re)uniting the East and West: Reflections on the 2004 EU enlargement (REWEU) je zaměřen na připomenutí „velkého rozšíření“ EU v roce 2004 u příležitosti jeho 20. výročí v květnu 2024. Tato událost měla řadu pozitivních dopadů na utváření Evropy jak ji známe dnes, posílila její bezpečnost, hospodářský potenciál a rozšířila demokracii, princip řádné správy a evropské hodnoty po celém evropském kontinentu.
30. listopadu 2024

Cirkularita a životní cyklus baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko*

Po třech úspěšných projektech zaměřených na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu rozšiřuje tým Green Europe EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) své zaměření na problematiku cirkulární ekonomiky. Tento projekt se zaměří na optimalizaci životního cyklu a konce životnosti materiálů používaných ve vozidlech a bateriích. Spolupráce bude rozdělena do dvou výzkumných oblastí.
11. listopadu 2024

TAPF | Transatlantic Evening Talks

Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost rozšířit své znalosti o transatlantických vztazích díky týdennímu programu! Během listopadového týdne se zapojíte do diskuzí s odborníky a získáte neocenitelný vhled do složité dynamiky, která utváří vztahy mezi Evropou a Severní Amerikou.
31. července 2024

RevivEU

Projekt RevivEU, který realizují čtyři přední instituce v zemích V4, se zabývá potřebami, obavami a strachem občanů V4 ve čtyřech různých oblastech týkajících se EU. Činí tak prostřednictvím kvantitativního i kvalitativního výzkumu postojů občanů ke změně klimatu, migraci, covid-19 a právnímu státu. Analyzuje také vládní politiky v těchto čtyřech hlavních oblastech a způsob, jakým je komunikace těchto politik formulována ve veřejném diskurzu.
12. listopadu 2024

Report | Závan změny? Role střední Evropy a příští politický cyklus EU

S tím, jak EU vstupuje do dalšího politického cyklu, se zdá, že se role středoevropských zemí v rámci bloku zrychluje. Nejenže Polsko, Česko nebo Slovinsko získaly ambiciózní portfolia komisařů, ale region hraje důležitou roli také při podpoře Ukrajiny a v širším smyslu při formování politických priorit EU pro příští funkční období. Přesto je zastoupení těchto zemí v institucích EU stále nedostatečné, zatímco poslední zprávy Letty a Draghiho do svých výzkumů téměř nezapojily hlasy z východní části EU. Tato debata pořádáná bruselskou kanceláří Institutu EUROPEUM shrnula nejnovější vývoj na úrovni EU a zabývala se současným maďarským a nadcházejícím polským předsednictvím EU a jejich možnými dopady na Unii.
11. listopadu 2024

Policy Paper | Obchod, peníze, moc: Recept na ekologickou a konkurenceschopnou Evropu?

Evropa stojí na křižovatce a musí se orientovat ve složitém prostředí, kde se kříží hospodářská konkurenceschopnost, energetická bezpečnost a klimatické cíle. EU, která byla v minulosti zastáncem otevřeného obchodu, nyní čelí rostoucímu tlaku v důsledku vysokých nákladů na energii, závislosti na surovinách a konkurence v oblasti čistých technologií. K těmto výzvám se přidává potřeba zvýšit odolnost v podmínkách rostoucího geopolitického napětí a klesající podpory veřejnosti pro politiky v oblasti klimatu. V tomto politickém dokumentu se analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek zabývá tím, jak může EU využít obchodní politiku, kapitál a energetické trhy, aby si zajistila své postavení ve světě a podpořila ekologičtější a konkurenceschopnější budoucnost. Středoevropské země, jako je Česko, hrají v tomto úsilí klíčovou roli, neboť prosazují otevřené trhy a zároveň se potýkají s ekonomickou a energetickou závislostí a zranitelností.
4. listopadu 2024

Policy Paper | Transatlantic transitions: Strategies for 2025 and Beyond

Dokument „Transatlantic Policy Forum 2024 Backgrounder“ nastiňuje klíčové strategické výzvy a politické směry pro transatlantické vztahy v době, kdy se v USA blíží prezidentské volby. Zabývá se očekávanými otázkami transatlantické spolupráce, včetně rozšíření NATO a EU, reakce na válku na Ukrajině, bezpečnosti ve střední a východní Evropě a rostoucího geopolitického napětí s Čínou. Publikace zdůrazňuje, že je třeba, aby USA a Evropa posílily spojenectví a čelily tak výzvám, jako je ohrožení integrity voleb, multipolární obchodní systém a autoritářské vlivy.
31. října 2024

Policy Paper | Cirkularita a životní cyklus baterií a konstrukčních materiálů v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko

Tento policy paper, který vychází z výzkumných zpráv v oblasti baterií a konstrukčních materiálů, shrnuje strategické kroky a doporučení, které mají podpořit rozvoj českého bateriového průmyslu a posílit využití nízkoemisních materiálů a cirkulárních strategií v automobilovém průmyslu. Policy paper Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) a doprovodné studie jsou zásadním příspěvkem do debaty o transformaci automobilového průmyslu, který dnes čelí výzvám spojeným s dekarbonizací a rostoucí konkurencí zejména z Číny.
29. října 2024

Report | Cirkularita baterií v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko

Report „Cirkularita baterií v automobilovém průmyslu jako příležitost pro Česko“ se zabývá klíčovými otázkami rozvoje bateriového průmyslu v České republice, s důrazem na cirkulární ekonomiku, recyklaci a druhotné využití baterií. Studie, která vznikla ve spolupráci think tanku EUROPEUM s odborníky na oblast baterií a elektromobility, ukazuje, že ačkoliv český trh dosud zaostává v rozvoji výroby a recyklace baterií, jeho potenciál je obrovský – od těžby surovin, přes výrobu komponent až po recyklaci baterií, což by významně posílilo odolnost a environmentální udržitelnost české ekonomiky.
25. října 2024

Report | Proměna slov v činy. Jak udržet současnou dynamiku rozšiřování EU?

Dne 3. října uspořádal Think Visegrad v Bruselu, zastoupený bruselskou kanceláří Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, diskusi s názvem „Transformace slov v činy. Jak udržet současnou dynamiku rozšiřování EU?“. Odborníci z think-tanků, diplomatických misí a institucí EU se zabývali obnoveným důrazem na rozšiřování EU, včetně zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem, formulací nových strategií a finančních pobídek pro kandidátské státy a posílením závazků ze strany EU. Klíčovou výzvou pro další vývoj je zajistit, aby se tento impuls udržel a promítl se do konkrétních transformačních opatření, která přinesou měřitelné výsledky.

Sledujte nás na X

Konec papírových vydání Lidových novin nebo e15 📰. Přežijí tradiční média 21. století🎙️ - zvlášť ta tištěná? A zajímají ještě vůbec mladou generaci? 📱🧑‍💻

O tom mluví Viktor Daněk v novém vydání podcastu #CafeEvropa ☕ s tvůrkyní instagramového profilu Jsem v obraze Johanou…

Transatlantic Policy Forum 2024 has just started at @mzvcr! 🤝

🗣️ Opening remarks by Vladimir Bartovic, president of EUROPEUM Institute

Looking forward to all day discussions about multiple topics, including reconstruction of Ukraine and Transatlantic relations! 🇺🇸🇪🇺

With our…

Načíst více

Poslechněte si náš podcast

Partneři

Napište nám

Můžete nás kontaktovat vyplněním formuláře níže, e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím sociálních médií.

Kontakt
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram