Federica Mogherini a její první rok ve funkci

Policy brief Terezy Novotné shrnuje a hodnotí první rok Federiky Mogheriniové ve funkci Vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku

Jaký byl první rok ve funkci Vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federiky Mogheriniové? Obstála ve srovnání se svojí předchůdkyní Catherine Ashtonovou? Komentář s doporučeními české zahraniční politice od naší spolupracovnice Terezy Novotné působící na Université libre de Bruxelles v grantu Fondu pro vědecký výzkum (FNRS) v Bruselu. 

  • Od jmenování Federiky Mogheriniové do funkce Vysoké představitelky Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku/Místopředsedkyně Komise (HRVP) uplynul jeden rok. Za tuto dobu se Evropská unie (EU) ocitla uprostřed celé řady zahraničně-politických krizí. Jak na východ, tak na jih od hranic EU se zatím nezdá řešení na dosah i přes osobní nasazení Vysoké představitelky. Na druhou stranu se Mogheriniové podařilo úspěšně dokončit to, co již započala její předchůdkyně, Catherine Ashtonová.  
  • Jeden rok je datum významné nejen z politického i symbolického hlediska, ale zejména proto, že jde o milník, od kterého je možné hodnotit výsledky práce Vysoké představitelky i v oblasti institucionální, tedy zda se jí podařilo zrestrukturalizovat evropskou diplomatickou službu (tj. Evropskou službu pro vnější činnost – ESVČ) a její vztahy s dalšími „unijními“ institucemi a srovnat kroky Mogheriniové s její předchůdkyní i v této oblasti.
Policy Brief "Federica Mogherini a její první rok ve funkci" stahujte v příloze článku. 

 
 

#policy brief #HRVP #Federica Mogherini

Tereza Novotná
Výzkumná spolupracovnice

Oblasti zájmu: evropská zahraniční politika, Evropská služba vnější činnosti (ESVA/EEAS), Delegace EU; evropské instituce; TTIP a transatlantické vztahy; rozšiřování EU a střední Evropa; Severní Korea; německá zahraniční a domácí politika (zejména ve východních částech Německa).Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Rytířská 539/31
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 224 186 207
email: europeum@europeum.org
http://www.europeum.org